Sağlık

Van Der Knaap Hastalığı

Van Der Knaap Nedir

Van Der Knaap Hastalığı herkesin anlayabileceği bir dille anlatılacak olursa; Hastanın beyninin üst kısmında görülen beyaz cevher yoğunluğu, beyaz cevher yoğunluğu ile birlikte kişinin kafasında görülen belirgin şekilde büyüme ve kafatasının ön kısmında iki adet kist yuvasının bir arada görülmesi sonucu kişide oluşan nörolojik hastalığa verilen isimdir.

Bilimsel olarak Van Der Knaap Hastalığı Nedir

Bilimsel olarak Van Der Knaap Hastalığı Nedir araştırması içerisine girdiğimizde, Türkiye’de ve Dünya’da çok ender görülen ve genellikle insan vücudunda bulunan MLC1 geninin mutasyona uğraması sonrasında hastalığını tanımındaki belirtilerin görüldüğü bir hastalık olduğu bilinmektedir. Hastalığın görüldüğü kişi sayısı henüz az olması sebebiyle görülebilecek tüm belirtiler bilinememekle birlikte hastalığın karakteristik olarak en çok benzediği hastalık türü ise makrosefali hastalığıdır ve yavaş ilerleyici nörolojik bulgular da tanı yapılmasında önemli rol oynamaktadır.

Van Der Knaap Hastalığının Belirtileri ve Özellikleri

Van Der Knaap olarak bilinen hastalık belirtileri ve özellikleri olarak en belirgin özelliği hastalıkta makrosefali gibi hastanın kafa yapısının büyüklüğü dikkat çekmektedir. Ancak ayrıştırıcı özellik olarak ise Van Der Knaap Hastalığı görülen hastalarda kafatası içerisinde genellikle ön kısımda iki adet yumurta büyüklüğünde doğumla birlikte gelen boş kist yuvası olduğu görülmektedir. Bunun birlikte kist yuvalarının zamanla dolması sonrasında beyin kısmına baskı yapılması halinde hastanın ataklar geçirmesine sebep olabilmektedir.

Van Der Knaap Hastalığı bulunan kişinin bakımı nasıl olmalıdır.

Van Der Knaap hastası kişinin bakımı olarak özellikle düşmesi hasta için büyük tehlike oluşturacağı için hastanın düşmesinin önlenmesi yönünde gelişimi sağlanmalı ve özellikle geriye doğru düşmelere karşı önlemler alınmalıdır. Kişisel gelişim olarak hastanın her yönden desteklenmesi gerekmekle birlikte fizik tedavi eğitimleri alması ve fizik tedavi yöntemlerinin uygulanması hastanın yetilerinin gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

Van Der Knaap olan kişilere nasıl ulaşabilirim.

Türkiye’de hastalığın henüz yaygın olmaması sebebiyle hastalığa karşı nasıl mücadele verildiği, hastalara doktorlar tarafından uygulanan örnek tedaviler ve Türkiye’de şifa bulmuş hastalara ulaşabilmek amacıyla Van Der Knaap Hastası olan ailelerin oluşturmuş olduğu grubumuza ulaşmak için 0544 787 92 67 numaralı hattımız ile whatsapp üzerinden veya telefon yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Van Der Knaap Hastaları İlgili Örnek Görseller

Van Der Knaap Hastalığı

Van Der Knaap Hastalığı

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu